رئیس اداره امور کفش‌داران آستان قدس رضوی خبر داد؛
رئیس اداره امور کفش‌داران آستان قدس رضوی از فعالیت حدود 50 هزار خادم و خادمیار خبر داد که حدود 5هزار و 500 نفر از این تعداد در قالب خدمه و سایر افراد به عنوان خادمیار در حرم حضرت ثامن الحجج علیه السلام توفیق خدمت دارند.
کد خبر: ۴۱۰۵۴۸
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۲ 19 April 2017
به گزارش تابناک رضوی،احمد میرزاده در نشست آموزشی خادمیاران حرم مطهر رضوی که در مرکز نمایشگاهها و همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس تعاریف موجود در آستان قدس رضوی، خدمه شامل پنج عنوان خادم، فراش، دربان، کفشدار و حافظ میشوند.
وی با اشاره به خدمت حدود 50 هزار خادم و خادمیار در حرم مطهر رضوی، گفت: تمامی کسانی که در حرم مطهر رضوی خدمت می‌کنند، در ابتدا خادمیار بوده و پس از پنج سال فعالیت و براساس ارزیابی-های صورت گرفته بر اساس ظرفیتهای اعلام شده به خدمه ارتقاء خواهند یافت.
رئیس اداره امور کفش‌داران آستان قدس رضوی گفت: در راستای زائرمحوری شرایطی برای استراحت زائران حضرت رضا علیه السلام در حرم مطهر رضوی پیشبینی شده است. یکی از مسائل اصلی که در حرم رضوی وجود دارد، حفظ قداست این آستان مقدس است، اما باید چاره‌ای هم برای برطرف شدن این مهم در نظر گرفته می‌شد که با برنامه تابناریزیهای صورت گرفته دو فضا برای استراحت زائران در شب در نظر گرفته شد.
میرزاده با اشاره به اینکه زائران حضرت رضا(ع) از ساعت23 تا 4 بامداد می‌توانند به مکان‌های اختصاص داده شده برای استراحت مراجعه کنند، تصریح کرد: رواق شیخ حرعاملی برای بانوان و رواق شیخ طوسی برای استراحت آقایان در نظر گرفته شده است، نکته مهمی که وجود دارد این است که زائران به جزء این فضاها در دیگر مکانها امکان استراحت را نخواهند داشت.
رئیس اداره امور کفش‌داران آستان قدس رضوی بیان کرد: افرادی که در پست‌هایی همچون انتظامات تشیع و مراسم خطبه عقد فعالیت می‌کنند، حق مطالبه هیچ گونه وجهی را ندارند، فقط در صورتی که بانی آن مراسم بخواهد، می‌تواند به عنوان هدیه هزینه‌ای را پرداخت کند.
میرزاده گفت: حسب دستورالعمل صادره ورود میت تنها از خیابان نواب صفوی به حرم مطهر رضوی امکانپذیر است و فقط با هماهنگی صورت گرفته امکان تشیع شهدا از دیگر ورودی‌های حرم رضوی وجود دارد. 
وی خاطرنشان کرد: براساس طرح توسعه حرم مطهر رضوی، تمامی پارکینگها و زیرگذرهای حرم رضوی تغییر کاربری میشوند که این مهم نیازمند ایجاد شارستانهای اطراف حرم رضوی است و زیرگذرهای موجود در چشمانداز بلند مدت به فضای  عبادی و زیارتی تبدیل خواهند شد.
رئیس اداره امور کفش‌داران آستان قدس رضوی عنوان کرد: خدام و خادمیاران رضوی حق دریافت هیچ گونه وجه تحت عنوان هبه(هدیه)، نذورات و ... را ندارند و اگر فردی قصد داشته باشد که هزینه‌ای را برای نذورات پرداخت کند، باید به دفتر نذورات راهنمایی شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار