باز هم چالش تخریب آثار ملی
مسجد قاجاری حوض معجردار که به مسجد صاحب‌الزمان (عج) مشهد معروف است، در بافت تاریخی پیرامون حرم مطهر قرار گرفته و به دلیل اجرای طرح نوسازی و بهسازی در معرض تخریب قرار دارد.
کد خبر: ۵۴۸۳۰۸
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴ 06 January 2018

به گزارش تابناک رضوی؛ مسجد قاجاری حوض معجردار که به مسجد صاحب‌الزمان (عج) مشهد معروف است، در بافت تاریخی پیرامون حرم مطهر قرار گرفته و به دلیل اجرای طرح نوسازی و بهسازی در معرض تخریب قرار دارد. این مسجد قاجاری و آب انبار تاریخی آن که متعلق به دوران صفوی و واجد ارزش تاریخی است، از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است؛ اما با این وجود، به تازگی تخلیه شده و زمزمه‌‎های تخریب آن به گوش می‌رسد. بر اساس اطلاعات دانشنامه مشهدالرضا(ع)، مسجد «حوض معجردار» از ۱۸۴سال پیش تاکنون مسجد بوده و به همین دلیل یکی از قدیمی‌ترین مساجد مشهد محسوب می‌شود. آب‌انبار مسجد «حوض معجردار» در ردیف آب‌انبارهای بزرگ قرار دارد که سیستم نگه‌داری آب در این مجموعه بسیار ویژه است، به‌طوری‌که در کف آب‌آنبار از سرب برای حفظ سرمای آن استفاده ‌شده
است.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی مشهد، در همین رابطه، با تأیید خبر تخلیه مسجد تاریخی صاحب الزمان (عج) گفت: این بنا سال ۹۴ به ثبت ملی رسیده‌ است. اما مغایرت‌هایی با طرح نوسازی و بهسازی دارد و این مسئله چالش‌هایی را به وجود آورده است.
وفا ثابتی افزود: طرح نوسازی و بهسازی، اکنون در حال بازنگری است تا مغایرت‌های آن با بناهای تاریخی حل شود. بنابراین ادامه اجرای این طرح و تخریب آثار تاریخی در حالی که فرآیند بازنگری آن در حال انجام است، چندان توجیه‌پذیر نیست.
وی ادامه داد: شهرداری با اداره اوقاف توافق کرده که در ازای تخریب این مسجد تاریخی، زمینی را برای احداث مسجد صاحب‌الزمان (عج) در اختیار این نهاد قرار دهد تا بتواند این مسجد را تملک کند و در راستای بازگشایی محور شارستان آن را تخریب نماید.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی مشهد خاطرنشان کرد: شهرداری اکنون جایی را برای اقامه نماز در اختیار هیئت امنای مسجد تاریخی قرار داده و این مسجد را تعطیل کرده‌ است تا در آینده‌ای نزدیک نسبت به تخریب آن اقدام شود.
وی با بیان اینکه معاوضه زمین ارزش تاریخی مسجد حوزه معجردار را جبران نمی‌کند، افزود: شهرداری از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شکایت کرده است. به همین دلیل برای تخریب بنای این مسجد تاریخی، منتظر رای دادگاه است.
ثابتی با تأکید بر اینکه تخریب بنای مسجد صاحب‌الزمان(عج) به دلیل قدمت تاریخی آن تخلف است، اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به عنوان متولی بناهای تاریخی ثبت شده به عنوان آثار ملی، هیچ مجوزی برای تخریب این بنا صادر نکرده است.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی مشهد در پاسخ به این سؤال که آیا امکان استقرار یگان حفاظت در این مسجد وجود دارد یا خیر، گفت: اصلا تصمیمی برای تخریب نیست و پایگاه میراث فرهنگی با شهرداری منطقه ثامن در ارتباط است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار