معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در پی ادامه آلودگی هوای مشهد در چند روز اخیر، کیفیت هوای این کلانشهر امروز شانزدهم خرداد ماه برای دهمین روز متوالی در وضعیت هشدار قرار دارد.
کد خبر: ۶۱۵۸۷۱
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۹ 06 June 2018
به گزارش تابناک : محمد عرفانی روز چهارشنبه افزود: میانگین شاخص کنونی کیفیت هوای مشهد 110 پی.اس.آی است و در وضعیت آلودگی قرار دارد. 
وی ادامه داد: هم اکنون وضعیت هوا در ایستگاههای ویلا با 143، تقی آباد با 140، صدف با 137، شهید آوینی با 123، چمن و رسالت هر یک با 114، سمزقند و خیام شمالی هر یک با 113، شهر با 109، شهید کریمی با 107، شهید مفتح با 104 و امامیه با 102 پی.اس.آی در وضعیت هشدار قرار دارد.
معاون اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در صورت تداوم روند تخلیه آلاینده های به هوای تنفسی شهر طی ساعاتی دیگر در مناطق سرافرازان و خیام جنوبی نیز شاهد آلودگی هوا خواهیم بود.
وی استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی و پرهیز از بکارگیری خودروهای شخصی را موجب بهبود هوای شهر ذکر و توصیه کرد بیماران قلبی و تنفسی، کودکان، زنان باردار و سایر گروههای آسیب پذیر به هیچوجه در سطح شهر رفت و آمد نکنند. 
عرفانی افزود: سایر افراد نیز تا حد امکان از حضور در شهر خودداری کرده و یا با استفاده از ماسک پیامدهای ناخوشایند ناشی از آلودگی را برای سلامت خود کاهش دهند. 
وضعیت هوای کلانشهر مشهد برای نخستین بار ظرف دو سال اخیر، هشتم خرداد جاری با افزایش غلظت ذرات معلق وارد وضعیت خطرناک آلودگی شد. دو کانون قره قوم در ترکمنستان و هرات در افغانستان عامل افزایش میزان گرد و غبار در هوای این شهر اعلام شده اند. این در حالی است که مشهد در ماههای فروردین و اردیبهشت امسال 16 روز هوای پاک، 39 روز هوای سالم و هفت روز هوای ناسالم برای گروههای حساس داشت. 
روزانه تا یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو در کلانشهر 3.5 میلیون نفری مشهد در حرکت هستند. 
شاخص کیفیت هوا در کمتر از 50 پی.اس.آی بیانگر وضعیت هوای پاک، 50 تا 100 نشانگر وضعیت سالم، در محدوده 101 تا 150 پی.اس.آی بیانگر وضعیت هشدار برای افراد حساس و کودکان، بین 151 تا 200 پی.اس.آی هشدار برای همه سنین، بین 200 تا 300 پی.اس.آی حالت اضطرار است و آلودگی بیشتر از 300 پی.اس.آی نیز وضعیت بحرانی را نشان می دهد. 
 
 
 
منبع : ایرنا 
برچسب ها: آلودگی هوا ، شهر مشهد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار