با تلاش کارآگاهان مبارزه با جرائم اقتصادی پلیس آگاهی خراسان رضوی متهمان فروش سوالات امتحانی در مشهد دستگیر شدند.
کد خبر: ۶۵۴۹۰۳
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۴ 13 September 2018

به گزارش تابناک : سردار قادر کریمی فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی گفت: نماینده حقوقی یکی از دانشگاه‌های دولتی در مشهد با تنظیم شکوائیه‌ای مبنی بر افشای سوالات آزمون گروه تخصصی یکی از رشته‌های تحصیلی این مرکز آموزشی خواستار پیگیری سریع موضوع شد.

وی افزود: با توجه به اهمیت موضوع، دستورات لازم برای پیگیری پرونده صادر شد و کارآگاهان مبارزه با جرائم اقتصادی پلیس آگاهی خراسان رضوی ماموریت یافتند تحقیقات علمی خود در این رابطه را آغاز کنند.

فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی گفت: بررسی‌های اولیه کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی حاکی از آن بود که افرادی با سوء استفاده از موقعیت نفوذی خود در مرکز آموزشی مذکور، به صورت مخفیانه و کاملا ماهرانه اقدام به برداشت سوالات از سیستم دانشگاه کرده اند و سپس با گرفتن مبالغی، سوالات را به وسیله فرد دیگری به دانشجویان فروخته اند.

سردار کریمی خاطر نشان کرد: از آنجا که افشای سوالات آزمون در این مرکز آموزش عالی باعث خدشه دار شدن اعتماد عمومی و همچنین نارضایتی شدید دانشجویان مرکز آموزشی شده بود، تحقیقات پرونده به صورت ویژه ادامه یافت و کاراگاهان زبده مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی استان پس از بررسی‌های دقیق کارشناسی و اقدام‌های گسترده اطلاعاتی، یکی از عاملان افشای سوالات آزمون را شناسایی و پس از هماهنگی مقام قضایی و حراست مرکز آموزش، این فرد دستگیر شد.

وی گفت: متهم که تصور می‌کرد هیچ سرنخی از خود برجای نگذاشته و از لو رفتن موضوع شوکه شده بود در بازجویی‌های به عمل آمده، لب به اعتراف گشود و بیان داشت که با همکاری خانمی جوان (که هر ۲ از افراد مرتبط با سیستم مرکز آموزشی مورد نظر بودند) سوالات را با استفاده از درگاه USB از دانشگاه خارج و اقدام به فروش این سوالات به چند نفر از دانشجویان به مبلغ یکصد میلیون ریال کرده اند.

فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی با اشاره به این مطلب که کارآگاهان با همکاری تیم حراست دانشگاه، متهم ردیف دوم را نیز شناسایی و دستگیر کردند، گفت: ۲ متهم پرونده برای سیر مراحل قانونی پرونده به مراجع قضایی معرفی شده اند و تحقیقات درباره این پرونده ادامه دارد.

سردار کریمی گفت: یکی از دلایل اینگونه سرقت‌ها و فاش شدن سوالات آزمون این است که بایستی مسئولان IT سازمان‌ها با دقت نظر در تعیین صلاحیت افراد مرتبط با این سیستم ها، به نکات ایمنی توجه بیشتری داشته و سطح دسترسی به سیستم برای هر یک از افراد مرتبط مشخص باشد تا از وقوع چنین مواردی پیشگیری شود.

 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار