در آیین نود وهفتمین سالگرد کلنل محمدتقی خان پسیان در مشهد عنوان شد:
آیین نود وهفتمین سالگرد شهادت افسر آزادیخواه ایران،کلنل محمدتقی خان پسیان از سوی انجمن توسعه گردشگری چهارباغ بر سر مزار وی در باغ نادری مشهد برگزار شد.
کد خبر: ۶۶۲۶۶۶
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴ 02 October 2018

به گزارش تابناک رضوی؛  در این آیین که با حضور اعضای شورای شهر مشهد برگزار شد، فریده پسیان نوه برادر وی ضمن خواندن شعری از عارف قزوینی در وصف کلنل پسیان خواستار توجه بیشتر مسئولان به بزرگان فرهنگی سیاسی و ملی مشهد و خراسان از جمله این افسر آزادیخواه شد.

 

رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ نیز در این آیین، طی سخنانی به بررسی جایگاه این شخصیت آزادی خواه در منظومه سیاسی ایران ابتدای قرن معاصر پرداخت و گفت: پسیان به دلیل تربیت خاص خانوادگی خود، وطن دوستی و حفظ تمامیت ایران و قدم گذاشتن در راه ترقی و پیشرفت آن را مهمترین اصل زندگی خود قرار داده بود، آنگونه که برای رسیدن به این مقصود از همه چیز خود گذشت و نخستین شهید سر جدای مبارزات ایران علیه سه گانه زر و زور و تزویر در قرن معاصر شد.

رضاسلیمان‌نوری در ادامه گفت: تلاش‌های گسترده اصلاحی کلنل در دوره حضورش در خراسان باعث شد تا بتوان لقب نخستین اصلاح طلب عملگرای قرن حاضر خراسان را به وی اختصاص داد.


وی با اشاره با برخی اقدامات اصلاحی کلنل در ساختار وقت آستان قدس ،آن را نخستین حرکت در این راه خواند وگفت: این اقدامات باعث شد بسیاری از املاک فراموش شده آستان قدس بازشناسی شده و در اختیار آن قرار گیرد تا مشکلات این مجموعه حل شود. این اقدام البته در دوره های بعدی توسط افرادی چون محمدولی اسدی،تهرانیان،ولیان و مرحوم طبسی کامل شد.


سلیمان نوری افزود: دیگر حرکت بزرگ اصلاحی کلنل پسیان سامان دادن به نحوه عزاداری محرم در شهر بود. تا پیش از وی این آیین با حواشی همراه بود که در برخی موارد باعث تلفات انسانی می شد اما وی ضمن تغیین ضوابطی برای عزاداری از درگیری بین گروه های عزادار و اقداماتی که برخی از آنها با روح دین هم سازگاری نداشت، جلوگیری کرد.


وی افزود:همین اقدامات باعث شد تا از یک سو فئودال ها و خان‌های وابسته که آگاه شدن مردم را خلاف منافع خود می پنداشتند و از دیگر سو اشراف و رجال وابسته به غرب که اقدامات کلنل را خلاف منافع خود می‌پنداشتند، بر سر نابودی کلنل هم پیمان شدند و بدین گونه بود که این افسر شجاع نتوانست،تفکر فرهنگی و اجتماعی خود برای بهبود شرایط عمومی مردم ایران در کل و شرایط مردم خراسان به صورت خاص را به طور کامل به اجرا گذارد.

رئیس هیات مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ در پایان با اشاره به این جمله معروف کلنل پسیان که«مرا اگر بکشند قطرات خونم کلمه ایران را ترسیم خواهد کرد و اگر بسوزانند خاکسترم نام وطن را تشکیل خواهد داد» ، عنوان کرد: برخی افراد با خواندن یا شنیدن این جمله فکر کرده اند که کلنل پسیان یک فرد ناسیونالیست افراطی بوده و برهمین اساس به کوبیدن وی پرداخته اند در حالی که وی فرد بسیار معتقدی بود و ارادت ویژه ای به حضرت سیدالشهدا(ع) داشت تا حدی که در جایی درباره نبرد امام حسین(ع) در روز عاشورا گفته است:« این جنگ پیکار حق با باطل بود . یزید و عوامل و انصارش که از بانیان اولیه استعمارند تصور میکردند با کشتن فرزند على بن ابیطالب (ع) بر مراد خود استوار خواهند شد . بر عکس امروز هزار و چند صد سال از آن واقعه ناگوار مى گذرد و هنوز که هنوز است نام او که در راه حق و آزادى شهید شد ورد زبانها است آنمرد فداکار مى خواست درس شهادت اخلاق تقوى پرهیزکارى درستى و وطن پرستى و راه و روش گرفتن حق را به مردم بیاموزد. او کشته شدن را بر زیر بارزور رفتن ترجیح داد.»

سلیمان نوری در پایان گفت: متاسفانه کلنل پسیان و خاندان شهید پرور او که در طول دوران ضعف سیاسی و نظامی ایران قاجاری 7شهید در راه حفظ استقلال و آزادی ایران دادند،به شدت مهجور و غریب هستند و لازم است تا مسئولان فرهنگی و سیاسی کشور نگاه خود را به این خاندان به ویژه کلنل محمدتقی خان پسیان که چهره برجسته آنان است تغییر داده و با نگاهی دوستانه تر برای گرامیداشت یاد وخاطره این افسر شجاع وطن دوست اقدام کنند. حرکتی که بی‌شک باعث تقویت روح آزادیخواهی و مبارزه با استبداد و استعمار در کشور می شود.
گفتنی است در حاشیه این مراسم که به همت انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان برگزار شد،ضمن اهدای گل از سوی حاضران به مزار کلنل ،شرکت کنندگان در مراسم با راهنمایی اصغری ثانی مدیریت مجموعه باغ نادری از این مجموعه تاریخی دیدن کردند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار