زمان مراجعه داوطلبان برای اخذ پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی از ۲۰ اسفند ۹۷ تا اواخر مرداد ۹۸ خواهد بود.
کد خبر: ۶۹۹۵۳۱
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱ 05 January 2019

به گزارش تابناک رضوی، وزیر آموزش و پرورش چهارشنبه از پذیرش ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها برای مهر ۹۷ صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی خبر داد. سازمان سنجش و آموزش کشور با انتشار اطلاعیه‌ای شرایط و ضوابط ورود متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی را اعلام کرد.

 

 

طبق اعلام سازمان سنجش، براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۲ و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو باید پذیرش حداقل ۸۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور در تمام زیر نظام‌های آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور انجام شود بنابراین با توجه به مصوبات فوق پذیرش رشته محل‌های صرفاً سوابق تحصیلی مستقل از کنکور انجام خواهد شد و آزمون سراسری برای مابقی رشته محل‌هایی که پذیرش آن‌ها از تلفیق نمره کنکور و سوابق تحصیلی است برگزار می‌شود و از سال ۱۳۹۸ و بعد از آن پذیرش صرفاً سوابق تحصیلی با توجه به قوانین و مقررات مربوطه مستقیماً توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خواهد بود که محورهای مهم این روش عبارتند از:

 

۱- داوطلبان برای اخذ پذیرش باید، طبق فراخوان دانشگاه‌ها و مؤسسات پذیرنده، مدارک لازم را در زمان تعیین شده به دانشگاه‌ها و مؤسسات ارسال کنند. دانشگاه‌ها و مؤسسات باید با رعایت تمام قوانین و مقررات مربوطه مانند سهمیه‌بندی نسبت به پذیرش دانشجو در سقف ظرفیت تعیین شده توسط شورای گسترش آموزش عالی اقدام و نسبت به ثبت‌نام مشروط پذیرفته‌شدگان اقدام و اسامی آن‌ها را برای تائید به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کنند.

 

۲- در این روش داوطلبان می‌توانند به چندین دانشگاه یا مؤسسه پذیرنده موجود در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخواست پذیرش دهند، ولی در نهایت فقط می‌توانند در یکی از رشته محل‌هایی که با پذیرش آن‌ها موافقت شده است، ثبت‌نام و ادامه تحصیل دهند.

 

۳- سایر شرایط و ضوابط در اطلاعیه‌ها و دفترچه‌های راهنمای پذیرش صرفاً سوابق تحصیلی از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

 

با توجه به موارد فوق پذیرش دانشجوی صرفاً سوابق تحصیلی در بهمن ماه ۹۷ و مهر ماه سال ۹۸ در دو بخش به صورت زیر خواهد بود:

 

پذیرش صرفاً سوابق تحصیلی برای بهمن ماه ۹۷

 

اطلاعیه مربوط به نحوه پذیرش و شرایط و ضوابط داوطلبان و نحوه درخواست پذیرش از موسسات و مدارک و سوابق موردنیاز در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ منتشر می‌شود.

 

داوطلبان واجد شرایط و متقاضی پذیرش بهمن ماه از تاریخ ۲۹ دی لغایت ۶ بهمن ماه برای پذیرش به موسسات پذیرنده که در اطلاعیه ۲۵ دی ماه منتشر می‌شود مراجعه خواهند کرد.

 

اطلاع رسانی به پذیرفته‌شدگان مشروط توسط دانشگاه در تاریخ ۶ تا ۱۰ بهمن صورت خواهد گرفت.

 

پذیرش صرفاً سوابق تحصیلی برای مهرماه ۹۸

 

اطلاعیه به انضمام دفترچه راهنمای پذیرش صرفاً سوابق تحصیلی برای سال ۱۳۹۸ در اواسط بهمن ماه ۱۳۹۷ توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.

 

تمام شرایط و ضوابط و نحوه مراجعه، مدارک و مستندات لازم برای اخذ پذیرش توسط موسسات در اطلاعیه مذکور درج خواهد شد.

 

زمان مراجعه داوطلبان برای اخذ پذیرش رشته محل‌های صرفاً سوابق تحصیلی از ۲۰ اسفند ۹۷ تا اواخر مرداد ۹۸ خواهد بود.

 

داوطلبان متقاضی پذیرش رشته محل‌های صرفاً سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور سراسری سال ۱۳۹۸ که ثبت‌نام آن از تاریخ ۲۴ بهمن تا دوم اسفند ۹۷ است، ندارند و مطابق اطلاعیه مذکور و اطلاعیه‌های بعدی سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند.

 

پذیرش رشته محل‌های صرفاً سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی مطابق ضوابط سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و برای پذیرش در بهمن ۹۷ و مهر ۹۸ نیز همزمان با پذیرش سایر موسسات است که در اطلاعیه‌های بعدی اعلام خواهد شد.

 

در خصوص نحوه پذیرش صرفاً سوابق تحصیلی در سایر آزمون‌ها (فنی‌و حرفه‌ای، کاردانی به کارشناسی و جامع علمی کاربردی اعم از کاردانی و کارشناسی ناپیوسته) متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

 

منبع: میزان

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار