دومین جراحی مغز در حالت بیدار پنجم شهریورماه جاری در بیمارستان رضوی مشهد انجام شد.
کد خبر: ۷۷۵۶۲۰
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴ 28 August 2019

به گزارش تابناک رضوی، دکتر رضا زارع، متخصص جراحی مغز و اعصاب بیمارستان رضوی که برای نخستین بار در مشهد این نوع جراحی را بدون بیهوشی و در حالت بیداری فرد انجام داده در این باره گفت: 2 سال پیش این جراحی برای نخستین بار توسط تیم جراحی ایرانی در بیمارستان رضوی مشهد انجام شده و پیش از آن تنها توسط تیم جراحان آلمانی قابل انجام بود. 

وی افزود: افرادی که دارای ضایعات مغزی بوده و ضایعات مغزی آن‌ها نزدیک به نقاط حساس مغز مانند قشر حرکتی و تکلم آن‌هاست، از بیهوش نشدن طی جراحی سود فراوان می‌برند چراکه بیهوشی افراد طی این نوع جراحی‌ها ممکن است آسیب‌هایی به نقاط دیگر مغز آن‌ها وارد کند. 

دکتر زارع بیان کرد: جراحی این افراد در حالت بیداری آن‌ها این کمک را به تیم جراحی می‌کند که بتوان از فرد درخواست کرد تا حرف بزند یا اندام‌های خود را حرکت دهد و جراح اینگونه از آسیب ندیدن اندام فرمان‌دهنده حرکت و تکلم در مغز بیمار اطمینان حاصل خواهد کرد. 

وی اظهار کرد: تومور فردی که دو سال پیش در همین بیمارستان مورد جراحی در حالت بیداری و بدون بیهوشی قرار گرفت، به خوبی کنترل شده و بیماری وی به لطف خداوند بهبود یافته است. 

دکتر زارع تأکید کرد: این نوع جراحی در بزرگسالان واجد شرایطی قابل انجام است که از لحاظ روانی آمادگی کامل داشته و بتوانند استرس خود را کنترل کنند. این جراحی در اطفال قابل انجان نیست چراکه آن‌ها به خوبی در زمان جراحی همکاری نمی‌کنند. 

به گفته این متخصص جراحی، این نوع جراحی‌ها به منظور کاهش عوارض مغزی در افراد دارای تومورهای مغزی نزدیک به قسمت‌های حرکتی و تکلم مغز یا افراد دارای تشنج‌های مقاوم به درمان صورت می‌گیرد. 

دکتر زارع تصریح کرد: این جراحی در کشور به طور محدود و به ندرت انجام می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار