شهردار مشهد گفت: در اجرای طرح تفصیلی مناطق باید به خواسته‌ها و انتظارات مردمی توجه ویژه شود.
کد خبر: ۷۷۷۹۷۱
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷ 05 September 2019

به گزارش تابناک رضوی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا کلائی شهردار مشهد با بیان این مطلب در نشست بررسی طرح تفصیلی حوزه جنوب غرب، گفت: خواسته ما از شهرداران مناطق این است که حلقه ارتباط مدیریت شهری با مردم باشند و انتظارات و گرایش‌های مردم را درک کنند، بر این اساس اگر ابتدای مطالعه و بررسی طرح هستند، باید خواسته‌های مردم را در نظر گیرند و آن را به مشاور انتقال دهند.

 

او ادامه داد: اگر انتهای بررسی طرح هستند، باید خواسته‌های مردمی را بر طرح تطبیق دهند و اعلام کنند چه بخش‌هایی در طول اجرای طرح به لحاظ اجتماعی ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.

 

شهردار مشهد به وجود اختلاف نظرها، چالش‌ها و مطالبات در طرح اشاره کرد و گفت: این اختلافات بین حوزه‌های مختلف و حتی در درون مدیریت شهری وجود داشته و همچنان نیز به قوت خود باقی است.

 

کلائی افزود: عمده این اختلافات یا حل و فصل نشده یا مرتفع شده، ولی افراد با عینک‌های قبلی و نگرش‌های قبل به موضوع نگاه می‌کنند، پس باید چند اصل اساسی به منظور دستیابی به انسجام و یکپارچگی مورد توجه قرار گیرد.

 

او ادامه داد: اگر با انتظارات و چالش‌های اجتماعی مواجه ایم، باید شهرداران مناطق این مسائل را ارائه کنند.

 

شهردار مشهد گفت: بخش زیادی از تحقق وظایف هر حوزه در گرو برنامه‌های اجرایی است که از طرح‌های تفصیلی منبعث می‌شود و  باید بر روی ارتقای کیفیت سکونت توجه داشت.

 

کلائی با اشاره به اجرای پروژه‌های مختلف از سوی مدیریت شهری در بازه‌های زمانی، افزود: مدیر منطقه باید پروژه‌هایی که مدیریت شهری در برش‌های برنامه میان مدت در نظر گرفته را تطبیق دهد و بر اساس آن الگوی کار را اجرایی کند.

 

او تصریح کرد: باید شأن مناطق ارائه و کنترل گرایش‌های اجتماعی و تذکر آن‌ها به جلسه برای لحاظ توسط نهاد‌های تسهیل کننده و دیدن چگونگی تحقق ماموریت اصلی پهنه در قالب فعالیت‌های مدیریت شهری باشد.

 

شهردار مشهد با بیان اینکه حوزه شهرسازی باید این خواسته‌ها را به صورت فنی مدیریت کند، گفت: خواسته‌ها چه در طرح‌های بالادستی چه در برنامه‌های میان مدت باید کنترل شود و خلاف آن نیز رصد گردد.

 

کلائی افزود: همچنین باید تمهیدات این مسئله که حرف‌ها به صورت عملیاتی در قالب سند مشخص و روشن در بین همه اسناد و ذی نفعان اعمال گردد، اندیشیده شود.

 

او با اشاره به نقش سایر حوزه‌های تخصصی در این رابطه، تصریح کرد: حوزه‌های تخصصی نیز باید تحقق ابزار‌های خود برای ایفای نقش در این طرح یا سایر برنامه‌های مدیریت شهری را درخواست، کنترل و نظارت کنند.

 

شهردار مشهد گفت: امروز با طرحی مواجه ایم که باید در تطبیق مسائل تمامی خواسته‌های اجتماعی و مانند آن را رعایت کنیم و طرح‌های بالادست را نیز لحاظ کنیم، اما این امر باعث نمی‌شود پیشنهاداتی که برای بهبود ارائه می‌دهیم، محدود به طرح‌های بالادست وعوامل معطوف کننده باشد.

 

کلائی افزود: تنها چیزی که ما را محدود می‌کند این است که مبنای تهیه طرح را تغییر ندهیم، اما ممکن است سند جامع مانند هر سند دیگری اشکالاتی داشته باشد.

 

او با بیان اینکه در مدت ۱۳ سال قبل شهر دستخوش تغییراتی شده، تصریح کرد: پس در نتیجه این تغییرات ممکن است مدیریت شهری به استنتاجاتی رسیده باشد، در عین حال بخشی از این تغییرات اقتضائات راهبردی است که مدیریت شهری به تجربه با آن‌ها برخورد کرده است.

 

شهردار مشهد با تاکید بر اینکه به معنای واقعی به دنبال شفافیت، کاهش فساد و الکترونیکی کردن امور هستیم، گفت: برای این مهم اقتضائاتی در طرح لازم است، نکته بعدی این است که حتی الامکان شکل مداخلات باید شکل راهبردی ساختاری باشد.

 

کلائی افزود: آنچه اتفاق افتاده در طرح دیده شود و واقعیات موجود در شهر بر روی طرح تفصیلی بنشیند، که اگر رعایت نکنیم مردم دچار دردسر می‌شوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار