کارشناس مسائل خانواده:
یک مشاور خانواده گذشت را از ویژگی های همسران موفق دانست و گفت: گذشت به معنای گذاشتن و عبور کردن از مساله ای برای همیشه است نه اینکه بعد از گذشتن دوباره آن را یادآوری و بازخوانی کنیم.
کد خبر: ۸۱۳۰۸۲
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷ 11 January 2020

به گزارش  تابناک رضوی به نقل از روابط عمومی ستاد ازدواج دانشجویی، حمید صادقیان، مشاور خانواده، امروز در کارگاه آموزشی «آشیانه» که با حضور چهارمین کاروان ازدواج دانشجویی در محل مرکز همایش های سپید مشهد برگزار شد، با اشاره به تفاوت های دوران مجردی و تاهل، به زوجین گفت: اکنون دوران طلایی تغییر شما است و اگر به قوانین زندگی مشترک و تأهل مجهز نشوید در آن شکست می خورید.

وی افزود: در اسلام هیچ بنایی محبوبتر از ازدواج ساخته نشده پس برای ورود به این بنیاد مقدس باید بینش کافی و لازم را داشته باشیم.

کارشناس خانواده با اشاره به تحقیق 20 ساله گاتمن بر روی 2 هزار زوج تصریح کرد: خروجی این تحقیق بزرگ، این شد که همسرانی که رابطه خوبی با هم دارند در هر 5 تعامل مثبت، یک رابطه منفی دارند و در همه حال حریم یکدیگر را حفظ می کنند و در نتیجه رابطه پایداری دارند.

وی اضافه کرد: در این تحقیق همچنین محرز شد زوجینی که رابطه خوبی با هم ندارند به ازای هر تعامل مثبت، یک تعامل منفی دارند و یکدیگر را سرزنش و تحقیر می کنند که طبعا چنین رابطه ای پایدار و سالم نخواهد بود.
مهارت برقراری رابطه سالم و حفظ آن، سرمایه بزرگ همسران است
صادقیان، رابطه را سرمایه گرانقدر همسران دانست و اظهار کرد: حفظ این سرمایه، درست مانند یک نوزاد نیاز به مراقبت جدی دارد؛ خانم ها برای حفظ این سرمایه، هنر شوهر داری را بیاموزند و بدانند که شوهر داری از بچه داری سخت تر است.

مشاور خانواده، حفظ زندگی مشترک را اولین اولویت همسران پس از ازدواج معرفی و به آنان تاکید کرد: هرگز اجازه ندارید سر هیچ موضوعی یکدیگر را تحقیر کنید؛ توجه داشته باشید که مدیریت رابطه بسیار مهم و شایان توجه است.

وی به نقش مردان در حفظ رابطه مشترک نیز اشاره و خاطرنشان کرد: هدایت و حراست معنویت، تأمین دادن اقتصادی، آرامش بخشی و امنیت بخشی از وظایف مرد و آرامش بخشی، شادی و طراوت آفرینی، مدیریت داخلی منزل و کمک به رشد معنوی اعضای خانواده جزو وظایف زن در زندگی مشترک است.

صادقیان با اشاره به تفاوت در نیازهای روانشناختی خانم ها و آقایان، محبت و نیاز به دیده شدن، درک شدن، صمیمیت، احترام و حمایت را از جمله نیازهای خانم ها و حفظ اقتدار مرد، تأیید شدن، استقلال، احترام و محبت را از نیازهای روانشناختی آقایان برشمرد.
به گفته وی زوجین موفق با یکدیگر مهربان هستند و به هم عشق می ورزند. اهل گذشت بوده، خوبی های یکدیگر را بیان و اختلافات را مسالمت آمیز حل می کنند.

نباید از گذشته یکدیگر کنکاش کنید
روانشناس خانواده با تأکید بر اینکه همسران نباید از گذشته یکدیگر کنکاش کنند، ادامه داد: گوش دادن، درک کردن، مراقبت از یکدیگر، پوشاندن معایب هم و توان کنترل خشم از دیگر نشانه های زوج موفق است.

صادقیان با اشاره به اینکه زوج های موفق رابطه زناشویی پایدار دارند، تشریح کرد: در این رابطه باید نیاز خود را بی پروا مطرح کنید، حلال و حرام و مکروهات رابطه را بدانید، شرایط روحی و روانی طرف مقابل را در نظر بگیرید، خود را با نیاز همسرتان تطبیق دهید، بدانید این رابطه باید آرام و نرم و با عاطفه باشد.

وی با بیان اینکه زوج موفق به خانواده یکدیگر احترام می گذارند، به زوج های جوان یادآور شد: به امور معنوی در خانه توجه داشته باشید و برای آن وقت بگذارید و روح معنویت را در زندگی زنده نگه دارید.

گفتنی است بیست و سومین دوره مراسم ازدواج دانشجویی(طرح ملی همسفر تابهشت) از دی تا اسفندماه سال جاری در مشهد مقدس برگزار می شود. علاقمندان می توانند تا پایان آذرماه از طریق سایت اینترنتی ezdevaj.nahad.ir یا مراجعه حضوری به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها یا امور فرهنگی برای شرکت در این مراسم ثبت نام کنند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
وبگردی
آخرین اخبار